37 C Nominations Committee

Thursday, 14 November 2013
Results of the elections of members of Committees, Commissions and other subsidiary organs established by the General Conference

Item 15.2 Legal Committee


Elected without conducting a ballot:

Group I 5 France, Germany, Italy, United States of America
Group II 3 Czech Republic, Russian Federation, Uzbekistan
Group III 5 El Salvador, Guatemala, Nicaragua
Group IV 4 NONE
Group Va 3 Gabon, Kenya, Niger
Group Vb 4 Egypt, Palestine, Qatar, Sudan
     
     
Item 15.3 Headquarters Committee


Elected without conducting a ballot:

Group I 5 Portugal, Spain
Group II 3 Saint Vincent and the Grenadines
Group III 5 El Salvador, Guatemala, Nicaragua
Group IV 4 Bangladesh, Democratic People’s Republic of Korea, Sri Lanka
Group Va 3 Kenya, Senegal
Group Vb 4 Qatar, Sudan
     
     
Item 15.4 Conciliation and Good Offices Commission responsible for seeking the settlement of any disputes that may arise between States Parties to the Convention against Discrimination in Education


Elected without conducting a ballot:

Mr Hazem Atlam (Egypt).

Item 15.5 Council of the UNESCO International Bureau of Education (IBE)


Electoral Groups I, II, III and IV elected without conducting a ballot.

Electoral Group V (a) and V (b) elected after conducting a ballot.

Results of the elections of Electoral Group V (a):

South Africa 49
Zimbabwe 38
Kenya 33
Niger 22
Gambia Gambia


Results of the elections of Electoral Group V(b):

Oman 97
Saudi Arabia 65


Full list of Members States elected at this session of the General Conference:

Vacant Seats
Group I 1 Greece
Group II 1 Latvia
Group III 1 Brazil
Group IV 1 Mongolia
Group Va 1 South Africa
Group Vb 1 Oman
     
     
Item 15.6 Intergovernmental Council for the Information for All Programme (IFAP)


Electoral Groups I, III, IV, V(a) and V(b) elected without conducting a ballot.

Electoral Group II elected after conducting a ballot.

Results of the elections of Electoral Group II:

Slovakia 113
Russian Federation 107
Lithuania 97
Ukraine 91
Latvia 68


Full list of Members States elected at this session of the General Conference:

Vacant Seats
Group I 2 Switzerland, Turkey
Group II 3 Slovakia, Russian Federation, Lithuania
Group III 1 Venezuela (Bolivarian Republic of)
Group IV 1 China
Group Va 3 Botswana, Guinea, Senegal
Group Vb 2 Bahrain, Sudan
     
     
Item 15.7 International Coordinating Council of the Programme on Man and the Biosphere (MAB)


Electoral Groups I, II, III, IV and V(b) elected without conducting a ballot.

Electoral Group V(a) elected after conducting a ballot.

Results of the elections of Electoral Group V(a):

South Africa 98
Burkina Faso 107
Cameroon 99
Zimbabwe 94
Togo 74


Full list of Members States elected at this session of the General Conference:

Vacant Seats
Group I 4 France, Germany, Spain, Sweden
Group II 1 Hungary
Group III 2 Mexico, Saint Vincent and the Grenadines
Group IV 1 China
Group Va 2 Kazakhstan, Malaysia
Group Vb 3 South Africa, Burkina Faso, Cameroon
Group Vb 3 Algeria, Kuwait, Yemen
     
     
     
Item 15.8 Intergovernmental Council of the International Hydrological Programme (IHP)


Electoral Groups I, II, V(a) and V(b) elected without conducting a ballot.

Electoral Group III and IV elected after conducting a ballot.

Results of the elections of Electoral Group III:

Brazil 128
Mexico 102
Cuba 98


Results of the elections of Electoral Group IV:

Japan 150
China 135
Indonesia 132
Republic of Korea 128
Nepal 81


Full list of Members States elected at this session of the General Conference:

Vacant Seats
Group I 3 Greece, Turkey, United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
Group II 1 Slovenia
Group III 2 Brazil, Mexico
Group IV 4 Japan, China, Indonesia, Republic of Korea
Group Va 2 Burkina Faso, Namibia
Group Vb 2 Egypt Oman
     
     
Item 15.9 Intergovernmental Committee for Promoting the Return of Cultural Property to its Countries of Origin or its Restitution in Case of Illicit Appropriation (ICPRCP)


Electoral Groups II, III, IV and V(b) elected without conducting a ballot.

Electoral Group V(a) elected after conducting a ballot.

Results of the elections of Electoral Group V(a):

Mali 112
Cote d’Ivoire 111
Zambia 93


Full list of Members States elected at this session of the General Conference:

Vacant Seats
Group II 1 Lithuania
Group III 3 Bolivia (Plurinational State of), Guatemala, Mexico
Group IV 3 Mongolia, Republic of Korea, Sri Lanka
Group Va 2 Mali, Cote d’Ivoire
Group Vb 1 Iraq
     
     

Intergovernmental Council of the International Programme for the Development of Communication (IPDC)


Item 15.10 Intergovernmental Council of the International Programme for the Development of Communication (IPDC)


Electoral Groups I, II, III, IV and V(b) elected without conducting a ballot.

Electoral Group V(a) elected after conducting a ballot.

Results of the elections of Electoral Group V(a):

Ghana 97
Madagascar 74
Cameroon 65
Mali 44
Botswana 43


Full list of Members States elected at this session of the General Conference:

Vacant Seats
Group I 2 Denmark, United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
Group II 2 Belarus, Russian Federation
Group III 4 Brazil, Cuba, Grenada, Guatemala
Group IV 6 Afghanistan, Bangladesh, Iran (Islamic Republic of), Kazakhstan, Mongolia, Pakistan
Group Va 2 Ghana, Madagascar
Group Vb 2 Bahrain, Tunisia
     
     
Item 15.11 Intergovernmental Council of the Management of Social Transformations Programme (MOST)


Elected without conducting a ballot:

Vacant Seats
Group I 4 Canada, Greece, Israel, Norway
Group II 2 Czech Republic, Hungary
Group III 3 Brazil, Ecuador, Mexico
Group IV 4 Bangladesh, Indonesia, Japan, Malaysia
Group Va 3 Cameroon, Guinea, South Africa
Group Vb 2 Tunisia, United Arab Emirates
     
     
Item 15.12 Intergovernmental Bioethics Committee (IGBC)


Elected without conducting a ballot:

Vacant Seats
Group I 4 France, Germany, Greece, Turkey
Group II 3 Georgia, Lithuania, Slovakia
Group III 3 Brazil, Guatemala, Nicaragua
Group IV 1 Singapore
Group Va 5 Cote d’Ivoire, Kenya, Madagascar, Niger, Togo
Group Vb 1 Lebanon
     
     
Item 15.13 Intergovernmental Committee for Physical Education and Sport (CIGEPS)


Electoral Groups I, II, III, IV and V(b) elected without conducting a ballot.

Electoral Group V(a) elected after conducting a ballot.

Results of the elections of Electoral Group V(a):

South Africa 104
Congo 85
Burkina Faso 81
Madagascar 55


Full list of Members States elected at this session of the General Conference:

Vacant Seats
Group I 2 Denmark, Germany
Group II 1 Russian Federation
Group III 1 Brazil
Group IV 2 Indonesia, Iran (Islamic Republic of)
Group Va 2 South Africa, Congo
Group Vb 2 Qatar, Yemen
     
     
Item 15.14 Governing Board of the UNESCO Institute for Statistics (UIS)


Electoral Groups I and V(b) elected without conducting a ballot.

Electoral Group V(a) elected after conducting a ballot.

Results of the elections of Electoral Group V(a):

Ms Anna N. Majelantle (Botswana) 83
Mr Kouyiyi Paul Dabire (Burkina Faso) 75


Full list of Members elected at this session of the General Conference:

Group I Mr Matthew Sudders (United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland)
Group Va Ms Anna N. Majelantle (Botswana
Group Vb Mr Khalifa Al-Barwani (Oman)
     
     
Item 15.15 Election of the Executive Committee of the International Campaign for the Establishment of the Nubia Museum in Aswan and the National Museum of Egyptian Civilization in Cairo


Vacant Seats
Group I 5 France, Switzerland
Group II 2 Czech Republic
Group III 2 NONE
Group IV 2 NONE
Group Va 2 NONE
Group Vb 2 Egypt, Sudan

Search Box Example 2 - default placeholder text gets cleared on click

LANGUAGE SELECTION

English  Francais


OUR PARTNERS
UNESCO HEADQUATERS
MINEDUC
MINISPOC
MYICT
REB
REMA
RDB
HEC
Higher Learning Institutions
Other National Commissions

UNESCO & RWANDA
Education  |   Science % Technologies  |   Culture Social % Human Sciences  |   communication, Information % Documentation

©BY CNRU All rights reserved.